NARODOWE CZYTANIE 2024

0
Narodowe Czytanie 2024
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i ma na celu popularyzację czytelnictwa, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także podkreślenie jedności narodowej i dumy z bycia Polakiem niezależnie od miejsca zamieszkania. Lekturą tegorocznego Czytania był dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego. „Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze” – tak o „Kordianie” napisał Prezydent RP, p. Andrzej Duda.
Trzynasta edycja Narodowego Czytania zorganizowana przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie odbyła się w romantycznej scenerii pięknego ogrodu i urokliwej werandy rezydencji Państwa Iwanickich. Uroczystość otworzyła prezes ZNP w Kanadzie Iwona Malinowska, następnie prezes ZPwK Teresa Szramek przedstawiła sylwetkę Juliusza Słowackiego oraz przypomniała genezę powstania „Kordiana” znakomitego dzieła, podkreślając jego wielowątkowość, gdzie dominują: młodość, nieszczęśliwa miłość, bunt, zmaganie się z samym sobą i samotność. To utwór, w którym akcja co rusz przenosi się w inne miejsce oraz w inny wymiar czasu, a jego bohater – nadwrażliwy, rozdarty wewnętrznie między poczuciem niemocy, znużenia i apatii a tęskonotą za wielką ideą, działaniem w słusznej sprawie prezentuje swego rodzaju autobiografię romantycznego „.dziecięcia wieku”. Następnie uczestniczki spotkania kolejno czytały wybrane przez siebie fragmenty „Kordiana”, zwracając uwagę na jego złożoność i konieczność sięgania do faktów historycznych, o których mowa jest w tym utworze. Narodowe Czytanie 2024 za nami. Znamy już lekturę 14 edycji Narodowego Czytania 2025 Roku. Para Prezydencka ogłosiła, że będzie to poezja Jana Kochanowskiego.
Dalsza część spotkania upłynęła pod znakiem rozmów nie tylko o literaturze romantcznej, ale i sprawach bieżących związanych z rozpoczynającym się właśnie nowym rokiem szkolnym, planach do realizacji i nowych wyzwaniach dla dalszego rozwoju szkolnictwa polonijnego w Kanadzie.
Nie mogło też zabraknąć smacznego poczęstunku, o który zadbały same uczestniczki spotkania. Towarzyszyła nam miła i serdeczna atmosfera w romantycznej scenerii.
Share.

About Author

Comments are closed.