DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Istota zawodu nauczyciela nie tkwi w wykształceniu, tylko w osobowości, w czymś najbardziej osobistym, w sensie ludzkim najbardziej intymnym; w tym, co tworzy ścisłe więzy międzyludzkie, nawet bez słów i wszelkiej wiedzy: w sztuce kontaktowania się jest ukryta tajemnica sukcesu nauczania i wychowawczego.” (Michal Viewegh)
Organizowane przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie obchody Dnia Edukacji Narodowej mają długą i piękną tradycję. Dzień Edukacji Narodowej bowiem jest szczególną okazją do celebrowania i doceniania roli nauczycieli oraz ogólnie edukacji w każdym społeczeństwie. To dzień, w którym wyraża się wdzięczność nauczycielom za ich trudną i odpowiedzialną pracę pedagogiczną, za zaangażowanie i poświęcenie. Tegoroczna uroczystość odbyła się w miniony weekend w sali bankietowej Villa Polonia w Brampton. Wzięli w nich udział pedagodzy z Hamilton, London, Mississaugi, Milton, Oakville i Toronto.
Prowadząca spotkanie członkini Zarządu Głównego ZNP Iwona Punturiero powitała serdecznie wszystkich przybyłych nauczycieli oraz gości honorowych: p. Rafała Gajewskiego konsula Konsulatu RP w Toronto, p. Dominika Roszaka prezesa Zarządu Glównego KPK oraz p. Andrzeja Felinczaka przewodniczącego Rady Kongresu z małżonką. Poproszona o zabranie głosu prezes ZG ZNPwK Iwona Malinowska w swoim bardzo emocjonalnym wystąpieniu podziękowała wszystkim pedagogom za ich oddaną i zaangażowaną pracę na rzecz rozwoju polonijnego szkolnictwa w Kanadzie.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej podziękowanie nauczycielom złożył konsul Rafał Gajewski życząc im dużo wytrwałości, pozytywnej energii i zadowolenia z wykonywanej pracy. Niezwykle miłe słowa skierował do nauczycieli prezes ZG KPK, Dominik Roszak, który powiedział między innymi: „Jako Polak urodzony w Kanadzie, miałem niezwykłe szczęście, że od najmłodszych lat, od pierwszej klasy aż po studia uniwersyteckie, mogłem czerpać wiedzę od polskich nauczycieli, którzy przekazali mi nie tylko język, ale także naszą bogatą kulturę, historię i tradycje. Wasze zaangażowanie miało ogromny wpływ na to, kim dzisiaj jestem…Wiem, że wasza praca często wymaga wielu poświęceń, nie tylko czasu, ale i serca, które wkładacie w edukację młodych ludzi. Często jest to cicha, a jednak bezcenna służba. To dzięki wam polski język, kultura i historia są żywe w domach, szkołach i sercach młodego pokolenia Polaków w Kanadzie. Chciałbym wam serdecznie podziękować za to, że z pasją i poświęceniem dbacie o przyszłość polskiego dziedzictwa. Życzę wam wielu sukcesów, satysfakcji z pracy i niesłabnącej energii do dalszego działania.”
W dalszej części spotkania prezes Dominik Roszak wraz z przewodniczacym Rady Andrzejem Felinczakiem wręczyli zasłużonym nauczycielkom honorowe Odznaki KPK. Złotą Odznakę otrzymała Urszula Trzpil, Srebrne Odznaki otrzymały: Dorota Wilk, Ewa Moczarska, Joanna Danicka-Garbacz i Dorota Jasińska a Brązową Odznakę Krystyna Haduch.
Następnie prezes Iwona Malinowska oraz wiceprezes ZNPwK i jednocześnie przewodnicząca Komisji Odznaczeń Teresa Szramek wręczyły Srebrne Odznaki ZNPwK Krystynie Doleczek i Joannie Mastej oraz Brązowe Odznaki ZNPwK Iwonie Punturiero i Beacie Błaziak. Grupowe zdjęcie oraz wspólne odśpiewanie wdzięcznej piosenki „Nauczyciel, mądra głowa” zakończyło oficjalną część uroczystości. Jej dalsza część upłynęła pod znakiem niekończących się rozmów, przy serwowanym smacznym posiłku. Wszystkie nauczycielki otrzymały też piękną różę ufundowaną przez organizatorów. To było niezwykle udane popołudnie, spędzone w miłej i bardzo serdecznej atmosferze. Przypomnę słowa znanej aktorki Zofii Kucówny, że: „. Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniony przez ucznia dopiero w przyszłości.”
W imieniu Zarządu Głównego ZNP w Kanadzie dziękuję gościom honorowym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, nauczycielom za przybycie i życzę wszystkim wielu sukcesów w pracy pedagogicznej, wychowawczej oraz pomyślności w życiu osobistym.
Teresa Szramek
zdjęcia: Agata Gorniak Photography