Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i w roku 2023 roku doczekała się już dwunastej edycji. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” H. Sienkiewicza, „Lalki” B. Prusa, „Quo vadis” H. Sienkiewicza”, „Wesela” St. Wyspiańskiego, „Przedwiośnia” St. Żeromskiego, „Nowel polskich” ośmiu polskich autorów, „Balladyny” J. Słowackiego, „Moralnośi pani Dulskiej” G. Zapolskiej. Ubiegłoroczną lekturą były „Ballady i romanse” A. Mickiewicza w związku z ogłoszonym przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dwunasta odsłona Narodowego Czytania to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie:
„ – To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.” – podkreślił w swym liście Pan Prezydent. Akcja Narodowego
Czytania ma na celu popularyzację czytelnictwa, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także dawanie wyrazu jedności narodowej i dumy z bycia Polakiem niezależnie od miejsca zamieszkania.
Dwunastą edycję Narodowego Czytania zorganizował Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie w sobotę, 9 września, w przepięknym Palleta Lakefront Park w Burlington nad jeziorem Ontario W tegorocznym spotkaniu, oprócz nauczycieli, udział wzięły przedstawicielki Grupy 95 Związku Polaków w Kanadzie w Mississauga. Uroczystość otworzyła wiceprezes ZNP w Kanadzie Teresa Szramek, która przypomniała krótko biografię Elizy Orzeszkowej, przedstawiła krótko fabułę powieści, jej wielowątkowość, w której zawarte zostały najbardziej charakterystyczne cechy epoki pozytywizmu.
Następnie uczestnicy spotkania czytali wybrane przez siebie fragmenty powieści. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, wiejącego od strony jeziora zimnego wiatru, momentami lekkiego deszczu akcja Narodowego Czytania miała wiele uroku. Piękny park, szumiące fale jeziora i nasze głośne czytanie stworzyły fantastyczny nastrój.