XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto jest dofinansowany ze środków budżetu państwa rozdysponowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu “Polonia i Polacy za granicą 2022”
Zaplanowany na rok 2020 Zjazd z tematem przewodnim: „Szkolnictwo polonijne – wspólne dzieło nauczycieli i rodziców” niestety trzeba było odłożyć ze względu na panującą ogólnoświatową pandemię Covid-19. Niemniej jednak Komitet Organizacyjny z prezes Iwoną Malinowską na czele rozpoczął planowanie, a na trzy miesiące przed Zjazdem bardzo intensywne przygotowania do tego niezwykle ważnego dla polonijnego szkolnictwa wydarzenia.
Ponad dwustu uczestników Zjazdu wzięło udział w interesujących wykładach, zajęciach metodycznych i panelach dyskusyjnych prowadzonych w blokach, przeznaczonych dla nauczycieli uczących w różnych grupach wiekowych.
Oficjalne otwarcie Zjazdu poprzedziły dwa bardzo interesujące spotkania autorskie: pierwsze z panią Iloną Łepkowską, polską scenarzystką i producentką filmową oraz serialową, pisarką, nazywaną „królową polskich seriali” ze względu na ogromną popularność seriali min.: „Klan”, „Na dobre i na złe”, M jak miłość”, do których pisała scenariusze; drugie z dr hab. Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem oraz byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Spotkania bardzo sprawnie i profesjonalnie prowadziła Anna Weron -Drutis.
Po odśpiewaniu hymnów narodowych Kanady, USA i Polski uroczystego otwarcia XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto dokonała prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, Iwona Malinowska. Serdecznie powitała gości, wykładowców i rodziców z Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Wśród gości honorowych, którzy zaszczycili swoją obecnością Inaugurację Zjazdu byli: pan Witold Dzielski – Ambasador RP w Ottawie, pani Magdalena Pszczółkowska- Konsul Generalna RP w Toronto, pan Dariusz Wiśniewski – Konsul Generalny RP w Montrealu, pan Piotr Semeniuk – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki, pani Aleksandra Kucy – Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych, pani Justyna Kralisz- Dyrektor Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, pani Sylwia Czerwińska – wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Toronto, pan Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pani Teresa Berezowski – Przewodnicząca Rady Polonii Świata. Wśród gości honorowych zabrakło pana Ministra Jana Dziedziczaka – Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kanadzie, ale przesłał gratulacje, pozdrowienia i zapewnienie, że myślami będzie z uczestnikami Zjazdu.
Serdecznymi słowami pani prezes Malinowska powitania wykładowców z Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz nauczycieli ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce w Chicago wraz z wiceprezes Urszulę Gawlik, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku z wiceprezes Renatą Jujką, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża wraz z prezes Elżbietą Rudzińską oraz nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Prezes Malinowska podkreśliła, że tegoroczny Zjazd jest współfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu XVI Zjazd Komitetów Rodzicielskich i Nauczycieli Polonijnych w Toronto rozdysponowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
W dalszej części wieczoru o wygłoszenie przesłania do uczestników XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto poproszony został pan Witold Dzielski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Kanadzie.
Inauguracyjny wykład „Rola polonisty” wygłosił profesor Jerzy Bralczyk.
Następnie pan dyrektor Piotr Semeniuk, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki przeczytał, a następnie na ręce prezes Iwony Malinowskiej przekazał od Pana Ministra MEiN Przemysława Czarnka Dyplom Uznania dla Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie z okazji 60. rocznicy istnienia ZNP w Kanadzie i upowszechnianie bogatego dorobku kultury i języka polskiego za granicą. W dalszej części pan Pełnomocnik wręczył kilkunastu zasłużonym nauczycielom polonijnym Medale KEN, przekazując również wszystkim odznaczonym serdeczne gratulacje od Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka.
Drugi bardzo interesujący wykład „Współczesny język polski – prosto przez labirynt” wygłosiła prof. dr hab. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego.
W części artystycznej pierwszego dnia Zjazdu wystąpili: Adrian Kroczak, absolwent Polskiej Szkoły Średniej im. M. Kopernika w Mississauga oraz Kinga Mitrowska i Wojtek Gawenda z Kabaretu „Pod Bańką”.
Przed rozpoczęciem panelu dyskusyjnego w sobotę rano, prezes Iwona Malinowska powitała i poprosiła o przemówienie kolejnych dostojnych gości z Polski: Panią Małgorzatę Gosiewską – Marszałek Sejmu RP, Pana Ministra Andrzeja Derę – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Pana Jana Badowskiego – Dyrektora Departamentu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Panel dyskusyjny „Działania państwa na rzecz wspierania polskiej edukacji poza granicami ze szczególnym uwzględnieniem Kanady i Stanów Zjednoczonych” poprowadził pan dyrektor Jan Badowski, a wzięli w nim udział oprócz pana Dyrektora Badowskiego, pani Dyrektor Aleksandra Kucy, pan Pełnomocnik Piotr Semeniuk i pani Dyrektor Justyna Kralisz. Następnie rozpoczęły się wykłady i zajęcia metodyczne dla nauczycieli pracujących w klasach przedszkolnych i pierwszych, klasach 2 do 4, klasach 5 do 8 , klasach licealnych oraz dla prezesów, dyrektorów szkół oraz rodziców. To był bardzo pracowity, obfitujący w różnorodne i bardzo interesujące propozycje lekcji dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i średnich.
Podczas wieczornego uroczystego bankietu serdeczne słowa podziękowań do organizatorów Zjazdu skierował Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pan Dariusz Piotr Bonisławski, podkreślając ważną rolę Zjazdów dla rozwoju polonijnego szkolnictwa na kontynencie amerykańskim. Pani Prezes ZNPwK Iwona Malinowska serdecznie podziękowała pani Magdalenie Przyczółkowej, Konsul Generalnej RP w Toronto oraz pani Sylwii Czerwińskiej, wicekonsul w Toronto za wsparcie i współpracę w przygotowaniach do Zjazdu.
Przewodnicząca Komisji Odznaczeń ZNP w Kanadzie, wiceprezes Teresa Szramek wraz z prezes Iwoną Malinowską wręczyły złote honorowe Odznaki ZNPwK zasłużonym nauczycielkom: Lidii Pacak prezes Polskiej Rady Szkolnej w Montrealu, Sylwii Krupie, kierownik Polskiej Szkoły im. Gen. J. Hallera przy Konsulacie RP w Toronto, Dorocie Wilk z Polskiej Szkoły im. M. Konopnickiej w Oakville oraz Ewie Woźniak z Polskiej Szkoły im .M. Kopernika w Mississauga.
W części artystycznej wystąpili uczniowie polskich szkół: Emilia Punturiero (recytacja), Adam Przyjemski (śpiew), Paweł Szczepanek (śpiew) oraz rewelacyjny zespół taneczny prowadzony przez p. Anię Piwowarczyk „Radość Joy”. Wszyscy młodzi artyści wzbudzili zachwyt gości, którzy nie szczędzili im gorących i w pełni zasłużonych braw.
Z okazji Jubileuszu 60-lecia ZNPwK przypadającego w roku 2022, Teresa Szramek przypomniała krótko historię organizacji i kiedy na salę bankietową wwieziony został ogromny tort z 60 płonącymi świeczkami wszyscy zaśpiewali gromkie „Sto lat”, życząc Związkowi samych sukcesów w dalszej działalności dla dobra polonijnej oświaty w Kanadzie. Wieczór zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu „Polmix”.
W niedzielę rano spod hotelu uczestnicy Zjazdu wyruszyli na całodniową wycieczkę edukacyjną. Na trasie Toronto – Niagara Falls poznawali historię mijanych po drodze miast i jednocześnie historię zamieszkałej w nich kanadyjskiej Polonii. Ogromne zainteresowanie wszystkich wzbudził Cmentarz Hallerczyków w urokliwym miasteczku Niagara-on-the-Lake, o historii którego wiedziało niewiele osób.
Kolacja i biesiadowanie w uroczym miejscu Kurtz Orchaid zachwyciły wszystkich. Należący do Kanadyjczyków polskiego pochodzenia ośrodek organizujących ekskluzywne bankiety i przyjęcia oraz ich gościnność wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Żal było opuszczać to miejsce ze świadomością, że Zjazd dobiegł końca. Pozostało jego podsumowanie, wnioski i zalecenia dla organizatorów kolejnego już XVII Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich.
Komitet Organizacyjny Zjazdu liczący zaledwie 11 osób z prezes Iwoną Malinowską na czele serdecznie dziękuje za wszystkie opinie, za słowa uznania, moc serdeczności, za podziękowania i wysoką ocenę naszych starań z przesłaniem, aby XVI Zjazd przechodzący już do historii zapisał się na długo w pamięci wszystkich jego uczestników.
Teresa Szramek