Szkolna Gala w Konsulacie Generalnym RP w Toronto

0

IMG_1451-l IMG_1462-k IMG_1466-j IMG_1473-i IMG_1485-h IMG_1510-g IMG_1526-f IMG_1539-e IMG_1543-d IMG_1545-b IMG_1551-c IMG_1558-a IMG_1470-1 IMG_1452-zW sobotnie popołudnie, 2 czerwca 2018 roku, w gościnnych progach Konsulatu Generalnego RP w Toronto, miejscu szczególnie bliskim wszystkim Polakom i Kanadyjczykom polskiego pochodzenia odbyło się spotkanie najlepszych uczniów –  absolwentów klas ósmych i dwunastych polskich szkół zorganizowane przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Piękna, letnia pogoda sprawiła, że uroczystość została przeniesiona do ogrodów Konsulatu RP. Tam też przygotowane zostały miejsca siedzące dla przybyłych uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli, których wychowankowie zostali wytypowani do tytułu „Uczeń Roku”.

Uroczystość rozpoczęła prezes ZG ZNPwK, Iwona Malinowska, która w swoim i całego Zarządu Głównego imieniu bardzo serdecznie powitała wszystkich obecnych, w szczególności bohaterów Gali – uczniów najlepszych z najlepszych oraz gości honorowych: p. Krzysztofa Grzelczyka, Konsula Generalnego RP w Toronto, p. Andrzeja Szydło, Konsula, Konsula d/s Polonii i Promocji, p. Konsul Magdalenę Borowską oraz p.Barbarę Choromańską, długoletnią nauczycielkę i fundatorkę trzech Nagród im. Jolanty Kuśmider, a następnie poprosiła zabranie głosu Pana Konsula Krzysztofa Grzelczyka, który witając wszystkich serdecznie na „ tym kawałku polskiej ziemi w Kanadzie” pogratulował wszystkim absolwentom osiągniętych bardzo dobrych wyników  w nauce, życzył samych sukcesów w nauce, kontynuowania doskonalenia języka polskiego oraz dalszego pogłębiania wiedzy o Polsce, jej historii, kulturze i tradycjach. Pan Konsul podziękował Zarządowi Głównemu za tak piękną inicjatywę, jaką jest Gala „Uczeń Roku”, podkreślił, jak ważną rolę w Polonii pełni Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, jak bardzo dużo znaczy oświata polonijna dla popularyzowania Polski na kanadyjskiej Ziemi.

Po wystąpieniu pana Konsula w krótkim programie artystycznym wystąpiły: Jessica Malek, która zaśpiewała dwie piosenki, urzekając wszystkich swoim pięknym głosem oraz Emilia Punturiero w świetnej recytacji wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”.

Dalszą część uroczystości prowadziła prezes Iwona Malinowska, która szczególnie gorące słowa uznania skierowała do uczniów, dziękując im za osiągane wyniki w nauce języka polskiego, za wzorowe zachowanie i koleżeńską postawę. Zwróciła się do nich z apelem o zachowanie polskości, o kultywowanie polskiej kultury i odwiedzania Polski, Ojczyzny ich Rodziców i Dziadków. Podziękowała rodzicom za wspaniałe wychowanie swoich dzieci a nauczycielom za ich oddaną, pełną zaangażowania pracę pedagogiczną. Bohaterami dalszej części Gali byli już tylko Ci, dla których została ona przygotowana: Najlepsi z Najlepszych, absolwenci klas ósmych i dwunastych polskich szkół istniejących w wielu miastach naszej Prowincji przybyłych z wielu miast naszej prowincji. Każdy uczeń otrzymał medal i dyplom „Uczeń Roku” a także pamiątkowy komplet długopis i ołowek w eleganckim opakowaniu. Medale i dyplomy wręczali p. Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk i p. Konsul Andrzej  Szydło, upominki przedstawicielki Zarządu Głównego: Ewa Iwanicka i Dorota Wilk. Wszyscy laureaci tegorocznej Gali otrzymali też z rąk Teresy Szramek i Urszuli Trzpil imienne gratulacje przygotowane przez posła do Parlamentu Federalnego w Ottawie, Petera Fonseci. Następnie Teresa Szramek przybliżyła obecnym historię utworzenia Nagrody im. Śp. Jolanty Kuśmider, wieloletniej prezes ZNPwK. Nagroda ta przeznaczona dla Uczniów Roku została zainicjowana przez ZG ZNPwK, a jej fundusze (zgodnie z wolą rodziny) pochodziły z datków złożonych zamiast kwiatów po śmierci długoletniej prezes ZNPwK. Każdego roku drogą losowania, które odbywa się podczas finałów Konkursów Czytelniczego i Ortograficznego wytypowani zostają 3 uczniowie do tej nagrody. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym fundatorką wszystkich trzech nagród była Barbara Choromańska, zasłużona nauczycielka i długoletni członek ZG ZNPwK.

Otrzymali je: Ola Zawora, klasa XII z Polskiej Szkoły Średniej w Oakville, Claudia Zienkiewicz, klasa XII z Polskiej szkoły im. Wł. Sikorskiego w Verdun oraz Filip Sankiewicz, klasa XII Kurs Kredytowy, Anderson CVI w Whitby.

W drugiej części programu artystycznego wystąpili: ponownie Jessica Malek, David Cieśla podziękował nauczycielom za ich wychowawczy trud dedykując utwór wykonany na saksofonie oraz Oskar Ossowski, który w pięknych słowach skierowanych do nauczycieli podziękował im za ich trudną i jakże odpowiedzialną pracę pedagogiczną.

Po oficjalnej części wszyscy nagrodzeni uczniowie i obecni nauczyciele zostali poproszeni o ustawienie się do wspólnego zdjęcia, a później zaproszeni na poczęstunek, ufundowany przez gospodarza tej niezwykle udanej uroczystości, Konsulat RP.

W tegorocznej Gali wzięli udział najlepsi uczniowie z Polskich Szkół: Św. St. Kostki, Św. Kazimierza, Szkolnego Punktu Konsultacyjnego, im.M. Konopnickiej w St. Pius X, im. Św. Teresy, Jana Pawła II w St. Stephan  (Toronto), im. Św. Jadwigi (Oshawa), Szkoły Polonii im. Jana Pawła II, Grupy 2 ZPwK, Szkoły Średniej przy Katolickim Wydziale Oświaty (Hamilton), im J. Brzechwy (Milton), im. M. Kopernika (St. Pio), Erindale Sec. School, im. M. Kopernika (John Cabot), Divine Mercy, St Claire (Mississauga), im. M. Konopnickiej (Oakville), im. K. Gzowskiego (Kitchener), im. St. Staszica (London), Św. Trójcy (Windsor), im. M.Kopernika (Guelph), im. Św. Józefa (Woodstock), im. St. Staszica (Scarborough), Kursu Kredytowego Andreson CVI w Whitby oraz Kursu Kredytowy Msgr. Percy Johnson Saturday School Toronto.

Szósta edycja Gali przeszła do historii. Z pewnością zostanie zapamiętana przez jej uczestników ze względu na piękne miejsce, piękną słoneczną pogodę i panującą niezwykle miłą atmosferę.

Dziękując wszystkim za przybycie na to niezwykłe dla naszych najlepszych uczniów święto, mocno wierzymy w to, że nasi młodzi bohaterowie goszczący w czerwcowe, sobotnie popołudnie w Konsulacie Generalnym RP w Toronto będą w przyszłości ambasadorami polskości w Kraju Klonowego Liścia.

 

Teresa Szramek

Share.

About Author

Comments are closed.