KONKURSY WIOSENNE

0

Konkursy… konkursy… konkursy w polskich szkołach w Kanadzie

Kończy się kolejny rok szkolny. Zanim to jednak nastąpi i rozpoczną się najbardziej wyczekiwane przez wszystkich wakacje, wielu uczniów podejmie starania o uzyskanie jak najlepszych ocen na świadectwach szkolnych.

Wyjątkowo też zakończy się rok szkolny 2016/ 17 dla członków Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. W dniach 24 -25 czerwca br. odbędzie się Walny Zjazd ZNPwK, na którym podsumowana zostanie trzyletnia kadencja obecnego Zarządu, podjęte zostaną ważne dla Związku decyzje na przyszłość oraz wybrany nowy Zarząd Główny. Zanim to jednak nastąpi, podsumujmy nasze konkursy, które w tym roku cieszyły się wyjątkową popularnością. Za nami największy Konkurs na Najpiękniejsze Wypracowanie w Języku Polskim. Przeprowadzony został już po raz pięćdziesiąty siódmy. Finansowany od początku przez Fundację im. Adama Mickiewicza, a organizowany przez nasz Związek niezmiennie cieszył się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Teresy Szramek wykonała ogromną pracę. Przeczytała i oceniła ponad 350 wypracowań nadesłanych przez nauczycieli polskich szkół znajdujących się w wielu kanadyjskich prowincjach od Brytyjskiej Kolumbii zaczynając na Quebecu kończąc. Przesłane prace dowodzą, że ten Konkurs jest bardzo potrzebny i musi być kontynuowany. Różnorodność poruszanych zagadnień oraz łatwość wypowiadania się na wybrane przez uczniów tematy świadczą o tym, że nasi uczniowie, w zdecydowanej większości urodzeni w Kanadzie,  potrafią pięknie posługiwać się polskim słowem. Temu niezwykłemu Konkursowi poświęcone zostaną osobne publikacje przygotowane przez członków Komisji. Opublikowane też zostaną fragmenty najlepszych wypracowań.

Tegoroczna IX już edycja Konkursu Czytelniczego „Mistrz pięknego czytania” przebiegała pod hasłem „Książka jest jak drugi świat, do którego kluczem są słowa”. Konkurs odbył się w sobotę, 1 kwietnia w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga. O zaszczytne miano mistrza pięknego czytania ubiegało się 37 uczniów z klas od V do VIII z polskich szkół z Guelph, Windsor, Woodstock, Oakville, Milton, Hamilton, Toronto i Mississauga. W tym roku organizatorzy zaproponowali do przeczytania interesującą powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten Obcy”.

W grupie młodszej jury w składzie: Ewa Guzik – przewodnicząca, Alicja Kacicka, Wiesława Tadus i reprezentant rodziców, Dorota Nabywaniec przyznało:

I miejsce: Szydło Emilia – Szkolny Punkt Konsultacyjny w Toronto

II miejsce: Kościuk Julia – Polska Szkoła Św. Trójcy w Windsor

III miejsce: Sękowski Antoni – Szkoła Polonii im. Jana Pawła II w Hamilton

Wyróżnienie: Wojtas Tomek – Polska Szkoła Św. Józefa w Woodstock

W grupie starszej jury w składzie: Ewa Iwanicka – przewodnicząca, Dorota Wilk

Agnieszka Jurzysta i Marta Aniołek (rodzic) postanowiło nagrodzić:

I miejsce Panszczyk Adrian – Szkolny Punkt Konsultacyjny w Toronto

II miejsce Makarczyk David – Polska Szkoła Św. Trójcy Windsor

III miejsce Ossowski Michał – Sw. Kazimerza Toronto

Wyróżnienie: Stadnik Patrycja -Polska Szkola im. M. Kopernika Mississauga

Wyróżnienie: Wojtas Dominik – Polska Szkoła im. Św. Jozefa w Woodstock

W tym samym czasie, gdy o miano mistrza pięknego czytania walczyli uczniowie szkół podstawowych, ich starsi koledzy i koleżanki ze szkół średnich (klasy kredytowe) stanęli w szranki do rywalizacji o miano mistrza ortografii. Tegoroczna IX edycja Konkursu Ortograficznego przebiegała pod hasłem „Asy ortografii to też my”. Pomysłodawczyni Konkursu Zuzanna Stupak, jak co roku przygotowała 3 teksty dyktanda, z których pozostali członkowie jury: Teresa Szramek, koordynatorka konkursu i Ryszard Sopala wybrali tekst numer 2 pod tytułem: „Za oknem wiosna…kanadyjska i polska”. W finale Konkursu wzięło udział 23 uczniów z Mississaugi, Oakville, Oshawy, Toronto i Woodstock. Spośród nich jury wyłoniło Mistrza Ortografii na rok 2017.

Tytuł „Mistrza Ortografii 2017 ” i złoty medal otrzymała

Magdalena Iwachow ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Toronto

II miejsce zajęła Olivia Gudziewski – Polska Szkoła im. Św. Józefa w Woodstock

III miejsce Martyna Janota – Średnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. C.K. Norwida w Oshawie

Wyróżnienie otrzymała Emilia Chryścienko – Polska Szkoła Erindale Secondary School w Mississauga 

Zakończenie konkursowych zmagań z udziałem rodziców, nauczycieli, gości i sponsorów odbyło się w dużej Sali Polskiego Centrum Kultury. Na tę część uroczystości przybyli zaproszeni goście: Zdzisław Winkiewicz Konsul RP w Toronto, Robert Zawierucha, prezes ZG ZPwK, Czesława Krygiel, Armandyna Maziarczyk i Helena Spandlik ze Stowarzyszenia Marii Skłodowskiej-Curie, Łucja Stec, prezes i Stella Szustaczek, wiceprezes Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie, Beata Pałka dyrektor Przedszkola Maya Bee Day Care Inc., Teresa Wierzbicka i Teresa Budziło, właścicielka księgarni „Artus”. Wszystkich bardzo serdecznie przywitała prowadząca uroczystość Teresa Szramek, a następnie poprosiła o zabranie głosu prezes ZG ZNPwK, p.Iwonę Malinowski, Pani Prezes złożyła gratulacje wszystkim uczestnikom konkursów, podziękowała nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w kultywowaniu języka polskiego i propagowaniu polskiej kultury w Kanadzie. Szczególnie gorąco podziękowała sponsorom konkursów, bez pomocy których tak ogromne przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć. Wszyscy sponsorzy obecni na uroczystości otrzymali specjalnie przygotowane pamiątkowe plakietki. Podziękowania otrzymali: Konsulat Generalny RP w Toronto, Związek Polaków w Kanadzie, Stowarzyszenie Marii Skłodowskiej-Currie, Maya Bee Day Care Inc., Fundusz Dziedzictwa Polek w Kanadzie, Koło Pań „Nadzieja”, Stowarzyszenie Gdańszczan, Pani Teresa Wierzbicka, Związek Narodowy Polski, Gmina 17 w Burlington, Związek Polaków w Kanadzie, Grupa 2 w Hamilton, „Polimex”, Teresa Budziło, European Fine Foods Co., Credit Union i Polish Studio za dokumentowanie konkursowych zmagań. Prowadzenie uroczystości kontynuowała wiceprezes Teresa Szramek, która poprosiła o zabranie głosu i ogłoszenie wyników Konkursu Czytelniczego jego koordynatorkę, Joannę Danicką-Garbacz. Na scenę poproszeni zostali kolejno uczestnicy Konkursu, grupy młodszej, grupy starszej oraz członkinie jury. Wszyscy uczestnicy obu Konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz „rożki obfitości ze słodyczami”, a laureaci piękne medale, książki oraz gry edukacyjne o tematyce historycznej ufundowane przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Nagrody wręczali goście honorowi, również sponsorzy konkursów. Goście wręczając nagrody najlepszym nie szczędzili słów uznania zarówno pod adresem pomysłodawców Konkursów, nauczycieli jak i ich głównych bohaterów, uczniów szkół polskich i ich rodziców zasługujących na szczególne pochwały za pielęgnowanie języka polskiego i polskiej kultury.

Po ogłoszeniu wyników i nagrodzeniu laureatów obu konkursów odbyło się losowanie trzech nagród im. Śp. Jolanty Kuśmider. Nagroda ta przeznaczona dla Uczniów Roku została zainicjowana przez ZG ZNPwK, a jej fundusze (zgodnie z wolą rodziny) pochodziły z datków złożonych zamiast kwiatów po śmierci długoletniej prezes ZNPwK. Aby kontynuować tę szlachetną inicjatywę ZG zwraca się z prośbą o wpłaty na ten fundusz. W tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich latach Fundatorami Nagrody im Śp. Jolanty Kuśmider są Danuta i Zygmunt Warszawscy. O wylosowanie nazwisk trzech uczniów, którym nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej Gali „Uczeń Roku” w dniu 3 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Toronto poproszeni zostali: p. Konsul Zdzisław Winkiewicz, p. Prezes Robert Zawierucha i p. Wiceprezes Stella Szustaczek. Nagrody otrzymają: Mikołaj Milczarczyk, klasa VIII z Polskiej Szkoły im. K. Gzowskiego w Kitchener, Emilia Chryścienko, klasa VIII, Polska Szkoła Erindale Sec. School w Mississauga oraz Philip Lysowski, Polska Szkoła Średnia im. M. Kopernika (John Cabot) w Mississauga.

Tegoroczna edycja obydwu Konkursów zakończyła się pełnym sukcesem. Towarzyszyły im wielkie emocje, zachwycały: piękne czytanie, odpowiedzi i świetna znajomość języka polskiego. Mistrzowie Pięknego Czytania zaprezentowali się publiczności, a z tekstem dyktanda zapoznała wszystkich jurorka Zuzanna Stupak. Ogromne słowa uznania należą się nauczycielom, którzy przygotowali swoich podopiecznych do rywalizacji o miano mistrzów pięknego czytania i mistrza ortografii, rodzicom za to, że „kibicowali” swoim pociechom, członkom Zarządu Głównego ZNPwK za zaangażowanie w przygotowanie Konkursów, a jurorom za obiektywne sędziowanie. Miłym akcentem było przekazanie przez Panią Czesię Krygiel ze Stowarzyszenia i. Marii Skłodowskiej-Curie pięknego albumu „Wojciech Kossak” dla jednego z laureatów interesującego się malarstwem. Album otrzyma absolwent szkoły podstawowej lub średniej wylosowany na Gali „Uczeń Roku 2017”.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie składa jeszcze raz bardzo serdecznie podziękowania wszystkim za nieocenioną pomoc w realizacji kolejnej edycji konkursów, skierowanych do uczniów polskich szkół w Kanadzie, a tym samym za pomoc w  promowaniu literatury i języka polskiego na kanadyjskiej Ziemi.

Teresa Szramek

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.