KONKURS GEOGRAFICZNY

0

LATO, LATO CZEKA, RAZEM Z LATEM CZEKAJĄ PRZYGODY  – CZAS WIĘC POWĘDROWAĆ PO MAPIE POLSKI  I…….   –  RELACJA Z II EDYCJI  KONKURSU GEOGRAFICZNEGO   ZORGANIZOWANEGO DLA UCZNIÓW POLONIJNYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I ŚREDNICH

W słoneczne, sobotnie popołudnie, 22 kwietnia, 2017 w Sali Nowego Centrum Katechetycznego przy Kościele Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga odbył się po raz drugi Konkurs Geograficzny. Podobnie jak w roku ubiegłym opracowała go pani Agnieszka Jurzysta, nauczycielka ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie w Toronto  i czlonek  Zarządu ZWIAZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO ODDZIAŁ MISSISSAUGA, ktόry cały konkurs organizował. Sponsorami nagrόd byli KONSULAT RP i Pan Konsul Andrzej Szydło, oraz Pan Janusz Drzymała.

Zainteresowani uczniowie mogli zgłosić swόj udział poprzez elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie znpodmiss@yahoo.com, lub bezpośrednio do swojego nauczyciela w szkole. Zagadnienia tematyczne umożliwiające przygotowanie się do konkursu były dostępne dla wszystkich po rejestracji. Uczestnicy byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych – klasy 4,5,6, klasy 7,8 i szkoły średnie – klasy 9,10,11,12

Cel konkursu to rozwijanie u uczniόw zainteresowania geografią fizyczną, turystyczną i ekonomiczną Polski, podniesienie poziomu wiedzy, wykraczającej poza program nauczania jak i doskonalenie umiejętności  korzystania z atlasu i innych żrόdeł informacji geograficznej.  Konkurs składał się z 3 etapόw: 1) testu wyboru, na napisanie ktόrego było 30 minut, 2) pracy z atlasem, gdzie należało rozwiązać zadania sprawdzające znajomość mapy fizycznej i administracyjnej Polski  i 3) egzaminu ustnego, co było nowością. W ustnej części uczniowie wybierali zestaw pytań i z pomocą mapy ściennej odpowiadali na pytania.

Zanim konkurs ruszył przysłowiową pełną parą, w pięknie udekorowanej mapami i kolorowymi zdjęciami Polski, dolnej Sali Centrum Katechetycznego, zebrali się organizatorzy, uczestnicy, rodzice i sponsorzy. Wszystkich  ciepło i wiosennie powitała Prezes ZNP Oddz. Mississauga TERESA BIELECKA. Pogratulowała biorącym udział wytrwałości, samozaparcia i wysiłku, jaki włożyli w przygotowanie się, oraz rodzicom zaangażowania i wsparcia jakim są zawsze dla swoich pociech. Serdecznie podziękowała 1) Proboszczowi Parafii,  Ojcu J. Błażejakowi za zgodę na wynajem sal i za wszelkie wsparcie, 2)  Panu Konsulowi, Andrzejowi Szydło za ufundowane nagrody, 3) Panu J. Drzymale za ufundowanie dwόch nagrόd dla zwycięzcόw, 3) Siostrze Karolinie za pomc od strony technicznej, 4) Panu Krzysztofowi Kasprzykowi, nauczycielowi wiedzy o Polsce w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie w Toronto za przygotowanie bardzo ciekawej prelekcji o Antarktydzie, 5) Kolegom i Koleżankom z ZNP – Ryszardowi Sopale, Annie Czarnomskiej i Pawłowi Czarnomskiemu, Joannie Gadomskiej, Ewie Woźniak,  za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu Konkursu. Podziękowała też KOMISJI, w osobach:  Alicja Kącicka, Ewa Woźniak, Krystyna Doleczek,Beata Błaziak, Monika Rachwał, Basia Tobian, Magdalena Kabza-Śpiewak, Ania Czarnomska, Mira Szpulak, Krystyna Dobrzeniecka, Ania Romanowski oraz przewodniczącej Agnieszce Jurzystej,  za  zaangażowanie i  czas jaki poświecą, aby ocenić  testy i wysłuchać odpowiedzi   w trakcie egzaminu ustnego. Następnie głos zabrał  pan Konsul, Andrzej Szydło. Podziękował za zaproszenie, wszystkim uczestnikom życzył wygranej i powiedział, że cieszy się, iż może wspierać tak ciekawą inicjatywę jaką jest ten konkurs. Gratulowal ZNP Oddz. Mississauga pomysłu i organizacji.

Po oficjalnym otwarciu oglądneliśmy prezentację slajdόw POLSKA JEST PIĘKNA . Można było zobaczyć      jak zmieniały się i piękniały na przestrzeni  ostatnich 30 lat miasta, miasteczka i rόżne regiony Polski. Serce się radowało i u młodszych i u starszych takimi obrazkami. Po zakończeniu prezentacji uczestnicy konkursu udali się do sali, gdzie były przygotowane testy, atlasy i mapy do wszystkich 3 etapόw. Po napisaniu testu i pracy z atlasem uczestnicy mieli krόtką przerwę na małą, słodką przekąskę, a potem  nastapił egzamin ustny. Po egzaminie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. W czasie kiedy była pizza, a potem prelekcja o Antarktydzie Komisja szybko i sprawnie sprawdzała i oceniała testy oraz prace uczniόw z atlasem. Zapytane przeze mnie członkinie Komisji, panie A. Kącicka, E.Woźniak i kilka innych stwierdziły, ze pytania  były ciekawe, rόżnorodne i nie zawsze łatwe. Uczniowie we wszystkich trzech kategoriach reprezentowali wysoki poziom wiedzy.  Bardzo ciekawie wyszedł egzamin ustny, gdzie widać było, ktόre dziecko połknęło już bakcyla geograficznego i dla kogo praca z mapą to czysta przyjemność.

Jak wcześniej wspomniałam pan K. Kasprzyk, ktόry był  uczestnikiem statku ekspedycyjnego na Antarktydę, swoimi ciekawymi opowieściami, krόtkimi filmikami i zdjęciami  wprowadził nas w magiczny świat groźnej, mroźnej, ale przepięknej Antarktydy. Mogliśmy zobaczyć kilka rόżnych stacji polarnych i to jak przez kilka miesięcy wyglądało życie w takiej stacji, z dala od wielkiego świata. Polarnicy, ktόrzy penetrowali region w trakcie badań to niesamowicie wytrzymali i odważni ludzie. Gdy temperatura na zewnątrz potrafiła spaść nawet do minus 60 stopni Celsjusza, oni by kontynuować swoją pracę a nie dopuścić do odmrożenia twarzy musieli ubierać specjalne maski . Na zdjęciach były też piękne zachody słońca i  gόry lodowe.  Najwięcej jednak emocji wywoływały  zdjęcia  z przekomicznymi, wszędobylskimi i ciekawskimi pingwinami . Widzieliśmy też skutki wybuchu wulkanu, ktόry zniszczył dwie stacje badawcze. Niesamowite wrażenie robił popiόł wymieszany ze śniegiem i lodem. Prezentacja zakończyła się okolo 6:30 wieczorem  gorącymi brawami zebranych  i podziękowaniami Pani Prezes, ktόra poinformowała, że za chwilę zostaną wyłonieni  laureaci Konkursu we wszystkich trzech kategoriach wiekowych. Powiedziała też, że jako organizatorowi było jej niezmiernie miło widzieć wśrόd uczestnikόw uczniόw nie tylko ze szkόł w Toronto czy  Mississaugi, ale także z Hamilton, a nawet z Windsor.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atlasy geograficzne. Następnie wręczono nagrody. W grupie I, czyli klasy  4,5,6 zwycięzcami byli:

I miejsce – Emilia Szydło

II miejsce – David Czechowski

III miejsce – Jacob Burek

Wyrόżnienie – Patryk Ulanowski i Antoni Sękowski

W grupie II, czyli klasy 7,8  laureatami zostali:

I miejsce – Adrian Pańszczyk

II miejsce – David Makarczyk

III miejsceMarek Widełka

Wyrόżnienie – Maxymilian Stańko

W grupie III, czyli szkoły średnie nagrody wręczono:

I miejsce – Monica Grzywa

II miejsce – Milena Gałaszewicz

III miejsce – Ola Gałaszewicz

Wyrόżnienie – Julia Czubik

Nagrody wręczali sponsorzy pan Konsul Andrzej Szydło i pan Janusz Drzymała.

Na zakończenie tego  emocjonującego konkursu zrobiono wspόlną pamiątkową fotkę.  I jeśli myślicie drodzy czytelnicy, że wszyscy się szybko rozeszli, to się mylicie. Jeszcze przez dłuższy czas i  rodzice i uczestnicy rozmawiali i dzielili się wrażeniami jakie przyniόsł konkurs i prezentacja o Antarktydzie.

Zapytałam laureata II miejsca w kategorii klas 7-8,  Davida Makarczyka,  ktόry przyjechał do nas aż z Windsor, jakie wrażenia po konkursie wywiezie  do domu. Odpowiedział, że konkurs był fajny, ciekawy, że dużo się o Polsce nauczył przygotowując się do niego, że była to okazja do spotkania i poznania nowych kolegόw, że cieszy się z wygranej.

 Inny laureat Maxymilian Stańko powiedział, że była fajna, miła atmosfera, że dużo się nauczył i dowiedział o Polsce w trakcie przygotowań, nauczył sie pracować z atlasem. Powiedział też, że  miło było spotkać dzieci z innych szkόł, ale także i samego Konsula. Mama Maxa natomiast  powiedziała, że jest dumna ze swego syna, bo musiał poświęcić dużo swojego wolnego czasu, aby się przygotować i to była jego decyzja.

Mama Oliviera Grzymka powiedziała, że bardzo się cieszy z tego, że jej syn wziął udział w takim konkursie. Z pewnością dużo się nauczył o samej Polsce, ale  i tego jak pracować z atlasem i jak szukać potrzebnych wiadomości.

Mama Oli Białasz z kolei powiedziała, że dobrze, że takie konkursy są organizowane, bo w dziennej szkole dzieci mają geografii naprawdę mało.  Powiedziała też, że chociaż  cała rodzina często jeździ do Polski i Ola już dużo w Polsce widziała, to  udział Oli w samym konkursie zmobilizował i ją i całą rodzinę do pracy z atlasem. Olę nauczył jak należy szukać  potrzebnych informacji, a dla wszystkich bylo to ciekawe doświadczenie.

David Czechowski, uczeń klasy 6 i zdobywca II miejsca powiedział, że cieszy się z wygranej. Konkurs był ciekawy. Najlepiej podobał mu się 3 etap, czyli losowanie pytań i ustne odpowiedzi z wykorzystaniem mapy. Lubi pracować z mapą . Podobała mu się prezentacja o Antarktydzie i na pewno będzie prόbował swych sił w przyszłym roku.

Mając na względzie zbliżające się lato i ty powędruj po mapie, wybierz ciekawe miejsca i w drogę po przygodę. Z pozdrowieniem do następnej wiosny i następnego konkurs

Beata Błaziak

  Zdjecia : Paweł Czarnomski       

Share.

About Author

Comments are closed.