Dzień Komisji Edukacji Narodowej
„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania”
1. Conklin
Nasza Laurka dla Nauczycieli
W sobotnie popołudnie, 22 października br. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie zorganizował w sali parafialnej Kościoła pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga niezwykłe spotkanie, na które przybyli nauczyciele pracujący w polskich szkołach w Toronto, Mississauga, Hamilton, Oakville, Milton, St. Catharines, London, zasłużeni nauczyciele – emeryci: pani Wanda Gryguć w towarzystwie syna Johna Greysona, Barbara Choromańska, Florentyna Lewczuk, Ryszard Sopala, Janusz Drzymała i Zuzanna Stupak, nie tylko wielce zasłużona nauczycielka, ale też prezes Stowarzyszenia Gdańszczan, od początku sponsorującego nasze konkursy ortograficzne. Przybyli zaproszeni goście honorowi: Konsul d/s Polonii w Toronto, Andrzej Szydło, prezes ZG Związku Polaków w Kanadzie, Robert Zawierucha z małżonką Czesią (również nauczycielką, wiceprezes Fundacji im. Adama Mickiewicza, Krzysztof Raczyński z małżonką, prezes Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie, Łucja Stec, psycholog dr Ewa Antczak, dr Anna Rabczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, Krzysztof Sapiński z Firmy Bellmount Signs i redaktor naczelny „Związkowca”, Stanisław Stolarczyk.
Witając bardzo serdecznie wszystkich obecnych, prezes Związku, Iwona Malinowska przypomniała o pięknej tradycji obchodzenia Dnia Nauczyciela w Polsce, o tym, jak trudnym i odpowiedzialnym zawodem jest zawód pedagoga. Pani prezes przedstawiła członkinie Zarządu Głównego ZNPwK, podziękowała wszystkim za tak liczne przybycie i składając najserdeczniejsze życzenia nauczycielom zaprosiła do obejrzenia przygotowanego przez siebie „slajd show” o pracy nauczycieli polskich szkół i Zarządu Głównego ZNPwK, po czym zadedykowała im pierwszą część występu młodych artystek, solistek zespołu „Impuls”, Kasi Lisowskiej i Moniki Zabrockiej, które wykonały 3 piękne standardy jazzowe. W części oficjalnej jako pierwszy głos zabrał pan Konsul Andrzej Szydło, który złożył życzenia nauczycielom, podkreślając ich zasługi w kształceniu i wychowaniu kolejnych pokoleń młodych ludzi. Na wniosek Komisji Odznaczeń ZNPwK w podziękowaniu za owocną współpracę i poparcie dla naszej organizacji, pan Konsul otrzymał honorową Złotą Odznakę ZNPwK. Zaskoczenia i zadowolenia nie udało się Panu Konsulowi ukryć. Niezwykle ważnym momentem spotkania było odznaczenie zasłużonych nauczycielek Złotym Odznakami ZNPwK oraz dyplomami uznania Związku. Złote Odznaki ZNPwK otrzymały: Maria Milewska z Toronto, Zofia Renata Goc z Mississaugi, Krystyna Haduch z Oakville i Barbara Wójcik z St. Catharines. Dyplomy uznania ZNPwK otrzymały: Bożena Pasierbek, Agnieszka Jurzysta, Małgorzata Rybak, Mirosława Guzik, Beata Puzio, Dorota Jasińska, Krystyna Sowińska, Krystyna Doleczek, Marta Romaniuk, Krystyna Dobrzeniecka, Ewa Markiewicz, Grażyna Karpiuk, Siostra Kinga Lewicka, Siostra Urszula Bruzik, Kinga Anita Madzelan, Maria Dofobek, Jadwiga Biber, Irena Zenkier, Stefania Walczak, Dorota Wilk, Urszula Trzpil i Ewa Moczarska. Pani prezes podziękowała też swoim koleżankom z ZG, Dorocie Wilk i Teresie Szramek za bliską współpracę, za ogromną pomoc w bardzo skomplikowanym rozliczeniu Olimpiady Wiedzy o Polsce, wręczając im słodkości w postaci bombonierek. Krótką prezentację na temat nauczania języka polskiego jako obcego przedstawiła dr Anna Rabczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Dalsza część tego miłego spotkania upłynęła pod znakiem wspólnego biesiadowania z utalentowanymi solistkami Kasią i Moniką, przy smacznym poczęstunku przygotowanym przez Euromax Karpaty i słodkim deserem przyniesionym przez samych nauczycieli. Miła i serdeczna atmosfera, znane polskie przeboje w wykonaniu Kasi i Moniki sprzyjały zarówno wspólnej zabawie (nie zabrakło popisów tanecznych zainijcowanych przez Janusza Drzymałę) jak i sympatycznym rozmowom.
Wspólne zdjęcie stało się uwieńczeniem tego niezwykłego spotkania i jednoczesnym zaproszeniem do udziału w świątecznym nauczycielskim Opłatku, który zaplanowany został na dzień 10 grudnia 2016r.
Na zakończenie specjalne słowa podziękowania kierujemy do proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe, Wielebnego Ojca, Janusza Błażejaka. Ojcze Januszu, serdeczne Bóg zapłać za udostępnienie Sali na nasze spotkanie. Jesteśmy wdzięczne za ten gest życzliwości.
Teresa Szramek