Szkolna Gala w Konsulacie Generalnym RP w Toronto
Uczeń Roku – to tytuł przyznawany przez Zarząd Główny ZNPwK już od kilkunastu lat. Każdego roku nauczyciele polskich szkół zgłaszają do Zarządu Głównego ZNPwK nazwiska absolwentów klas ósmych i dwunastych, którzy swoimi wybitnymi osiągnięciami w nauce, wzorowym zachowaniem i koleżeńską postawą zasługują na to specjalne wyróżnienie.
W sobotnie popołudnie, 4 czerwca 2016 roku, w gościnnych progach Konsulatu Generalnego RP w Toronto, miejscu szczególnie bliskim wszystkim Polakom i Kanadyjczykom polskiego pochodzenia odbyło się kolejne spotkanie najlepszych uczniów polskich szkół zorganizowane przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Piękna, letnia pogoda sprawiła, że po raz pierwszy uroczystość została przeniesiona do pięknych ogrodów Konsulatu RP. Rozpoczęła ją prezes ZG ZNPwK, Iwona Malinowska, która bardzo serdecznie powitała wszystkich obecnych, w szczególności bohaterów Gali – uczniów najlepszych z najlepszych, a następnie poprosiła Jessicę Małek o zaśpiewanie piosenek, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Mocny głos młodziutkiej artystki z Hamilton i wybrane przez nią piosenki wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Po jej występie Pani prezes przedstawiła gości honorowych: Konsula d/s Polonii, p.Andrzeja Szydło, Jana Cytowskiego, przewodniczącego Rady Polonii Świata, Danutę i Zygmunta Warszawskich, fundatorów Nagrody im. Śp. Jolanty Kuśmider, proboszcza Parafii Św. St. Kostki, O. Wojciecha Kurzydło, OMI, fundatorkę dyplomów dla najlepszych, długoletnią nauczycielkę Barbarę Choromańską. Podkreśliła też, że fundatorem medali Uczeń Roku była psycholog dr Ewa Antczak. Poproszony o zabranie głosu p. Konsul Andrzej Szydło podziękował Zarządowi Głównemu za tak piękną inicjatywę, jaką jest Gala „Uczeń Roku”, pogratulował wszystkim absolwentom osiągniętych bardzo dobrych wyników w nauce, wyrażając przekonanie, że z takimi samymi sukcesami zdobywać będą kolejne szczeble wiedzy w osiąganiu wyznaczonych sobie życiowych celów oraz życzył udanych, radosnych i słonecznych wakacji. Gratulacje naszym najlepszym absolwentom złożył też Jan Cytowski. Dalszą część uroczystości poprowadziła prezes Iwona Malinowska, która najwięcej uwagi poświęciła uczniom, do których skierowała szczególnie gorące słowa uznania: „Co to znaczy być Uczniem Roku? Co składa się na ten tytuł? Dlaczego właśnie Wy, a nie ktoś inny został wytypowany przez nauczycieli do tej nagrody?
Moim zdaniem, to Wasza wiara w sukces i wytężona praca stoją za tym, że dziś otrzymujecie miano Ucznia Roku 2015/2016 za Wasze wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, Wasze zaangażowanie w życie szkoły i życie Polonii. Jesteście wspaniałymi Kanadyjczykami polskiego pochodzenia, dumą nas wszystkich. Jestem pewna, że polskość będziecie nosić głęboko w sercach i przekażecie ją następnemu pokoleniu. To dzięki Wam w Kanadzie, przez wiele kolejnych lat, słychać będzie język polski. Przez wiele lat pracowaliście pod okiem nauczycieli, rodziców, dziadków. To Oni pomagali Wam osiągać cele, rozwijać zdolności i zainteresowania, a przede wszystkim podnosić poziom znajomości języka polskiego. Dzisiejszy dzień jest dla nich tak samo ważny jak i dla Was. Moi drodzy warto pozostać uczniem przez całe życie. Głód wiedzy, chęć doświadczania, ciekawość sprawiają, że wciąż się rozwijamy, zmieniamy. Nie egzystujemy, ale naprawdę żyjemy. Nadal uczcie się języka polskiego, poznawajcie polską historię, odwiedzajcie Polskę. Życzę Wam młodzieńczej pasji poznawania świata, która nigdy się nie wypali. I życzę Wam, żeby nigdy nie zabrakło przy Was bliskich osób, z którymi swoją radość i swoje sukcesy będziecie mogli dzielić. Ale wcześniej cieszcie się wakacjami i zasłużonym odpoczynkiem.”
Po tych serdecznych słowach prezes Malinowskiej wystąpiła tegoroczna laureatka Szkolnej Gali, śpiewająca młoda artystka Kasia Halawa, absolwentka Polskiej Szkoły Sredniej im. M. Kopernika w Mississauga, która wykonała 3 piosenki z poważnego repertuaru. Szczególnie podobało się wykonanie wielkiego przeboju Andrea Bocelli: „It’s time say good bye”. Bohaterami dalszej części Gali byli już tylko Ci, dla których została ona przygotowana, dla blisko 40 uczniów przybyłych w towarzystwie swoich rodziców, rodzeństwa i nauczycieli z wielu miast naszej prowincji, gdzie istnieją polonijne szkoły. Każdy uczeń otrzymał medal i dyplom „Uczeń Roku” a także komplet długopis i ołówek w eleganckim etui. Nagrody wręczali pan Konsul Andrzej Szydło w towarzystwie przedstawicielek Zarządu Głównego ZNPwK, Iwony Malinowskiej, Teresy Szramek, Doroty Wilk, Ewy Iwanickiej, Alicji Kacickiej, Urszuli Trzpil i Joanny Danickiej-Garbacz. Wszyscy laureaci tegorocznej Gali otrzymali też imienne gratulacje przygotowane przez lidera Partii Konserwatywnej Prowincji Ontario, Paricka Browna oraz pamiątkowy znaczek-symbol prowincji (pin). Poproszona przez p. prezes, Teresa Szramek przybliżyła obecnym historię utworzenia Nagrody im. Śp. Jolanty Kuśmider, wieloletniej prezes ZNPwK. Nagroda ta przeznaczona dla Uczniów Roku została zainicjowana przez ZG ZNPwK, a jej fundusze (zgodnie z wolą rodziny) pochodzą z datków złożonych zamiast kwiatów po śmierci długoletniej prezes ZNPwK. Każdego roku drogą losowania, które odbywa się podczas finałów Konkursu Czytelniczego i Ortograficznego wytypowani zostają 3 uczniowie do tej nagrody. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, fundatorami wszystkich trzech nagród byli Danuta i Zygmunt Warszawscy. Obecni na uroczystości fundatorzy nagrody zostali poproszeni o jej wręczenie. Otrzymali ją: Victoria Bednarz, uczennica klasy VIII z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej (St. Pius X) w Toronto, Amelia Malicki, uczennica klasy VIII z Polskiej Szkoły im. J.I. Paderewskiego w Brampton oraz Patryk Łuksza, Kursy Licealne im. Adama Mickiewicza w Pointe Claire (Montreal). Nagroda dla Patryka Łukszy została wysłana do Montrealu pocztą.
Po oficjalnej części wszyscy nagrodzeni uczniowie i ich bliscy zostali poproszeni o ustawienie się do wspólnego zdjęcia, a później zaproszeni na smaczny poczęstunek, ufundowany przez gospodarza tej niezwykle udanej uroczystości, Konsulat RP. Wiele serdeczności i podziękowań organizatorom uczniowskiej Gali składali rodzice nagrodzonych uczniów oraz ich nauczyciele. W tegorocznej Gali wzięli udział najlepsi uczniowie z Polskich Szkół: Św. St. Kostki, Don Bosco, Św. Kazimierza, Szkolnego Punktu Konsultacyjnego, im.M. Konopnickiej w St. Pius X, im. Św. Teresy (Toronto), im. Św. Jadwigi, im. C.K. Norwida (Oshawa), im. Jana Pawła II, Grupy 2 ZPwK, Szkoła Średnia przy Katolickim Wydziale Oświaty (Hamilton), Notre Dome, im. I.J. Paderewskiego (Brampton), im J. Brzechwy (Milton), im. M. Kopernika (St. Jude), Sen. St. Haidasza (Erindale Sec. S), im. M. Kopernika (John Cabot), Divine Mercy, Blessed Teresa of Calcuta, St Claire (Mississauga), im. M. Konopnickiej (Oakville), im. K. Gzowskiego (Kitchener), im. St. Staszica (London), Św. Trójcy (Windsor), im. M.Kopernika (Guelph). Mamy nadzieję, że Szkolna Gala wpisze się na stałe do kalendarza imprez odbywających się w Konsulacie RP w Toronto, miejscu szczególnym, bo właśnie tutaj nad jeziorem Ontario mamy kawałek Polski w Kanadzie. Mocno wierzymy w to, że najlepsi uczniowie polskich szkół goszczący w sobotnie czerwcowe popołudnie w Konsulacie RP będą w przyszłości ambasadorami polskości w Kraju Klonowego Liścia.
Teresa Szramek