Nauczycielski Opłatek 2015

0

„Podzielmy się Opłatkiem w tę noc od gwiazd jasną.
Gdy nad światem Aniołów rozbrzmiewają pienia!
Podajmy sobie dłonie, pełni zrozumienia
I niech miłość rozszerzy naszą duszę ciasną.
Podzielmy się Opłatkiem..”.

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia sprzyja nie tylko rodzinnym, ale i przyjacielskim spotkaniom, podczas których można w miłej i serdecznej atmosferze spędzić czas, oddać się wspomnieniom i porozmawiać o planach na przyszłość. Taki właśnie charakter miał nauczycielski Opłatek zorganizowany przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie w grudniową sobotę minionego już roku.

Dzięki wielkiej życzliwości Ojca Janusza Błażejaka, proboszcza parafii Św. Maksymiliana Kolbego nauczyciele polskich szkół w Mississauga, Oakville, Hamilton, Milton, Toronto, St. Catharines i Burlington spotkali się w dolnej Sali Kościoła Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga. Świąteczna dekoracja, polskie kolędy i pastorałki wytworzyły też świąteczny nastrój, któremu poddali się wszyscy licznie przybyli pedagodzy i zaproszeni goście. Wszystkich bardzo serdecznie powitała wiceprezes Teresa Szramek, która przedstawiła gości honorowych. Na spotkanie przybyli: Pan Andrzej Szydło, Konsul d/s Polonii Konsulatu Generalnego RP w Toronto i towarzyszący Konsulowi filmowcy: Diana Skaya z Montrealu i Paweł Wysoczański z Warszawy, Teresa Berezowska, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Robert Zawierucha, prezes ZG Związku Polaków w Kanadzie z małżonką, Jan Cytowski, przewodniczący Rady Polonii Świata, Danuta i Zygmunt Warszawscy, fundatorzy nagród im. Św. pamięci Jolanty Kuśmider, Łucja Stec, prezes Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie, Wanda Bogusz, sekretarz Koła Pań „Nadzieja”. Następnie głos zabrała prezes ZNPwK, p. Iwona Malinowska, która nawiązała do tradycji nauczycielskich spotkań, które są okazją do bliższego poznania się, wymiany doświadczeń pedagogicznych, do rozmów związanych z oświatą polonijną, jakimi są min. kwestia nowoczesnych podręczników, wspólna troska i dbanie o zachowanie kultury i języka polskiego, polskich tradycji wśród dzieci i młodzieży – Kanadyjczyków polskiego pochodzenia. Pani Prezes dziękując wszystkim za przybycie wyraziła nadzieję, że to spotkanie umocni wzajemne kontakty i będzie okazją do wspólnego świętowania. W części artystycznej wystąpiła znana i utalentowana Kasia Sromek z Hamilton w pięknym świątecznym repertuarze.

Teresa Szramek podziękowała za udostępnienie sali Ojcu Januszowi Błażejakowi, który będąc gospodarzem innego spotkania, odbywającego się w sąsiedztwie, przybył na do nauczycieli, aby złożyć im serdeczne życzenia i pobłogosławić opłatek, ktorym podzielili się wszyscy obecni. Serdeczne życzenia świąteczne składali też zaproszeni goście:
p. Konsul Andrzej Szydło, który przedstawił towarzyszących Mu młodych filmowców oraz omówił filmowy projekt Konsulatu RP adresowany do młodzieży szkół średnich, p.prezes Teresa Berezowska, która zapowiedziała „przybycie” do Kanady pięknej wystawy z Muzeum na Monte Cassino, zwróciła się do nauczycieli z apelem o zachęcenie uczniów do jej obejrzenia w maju 2016r. Z kolei przewodniczący RPŚ, Jan Cytowski składając życzenia przybliżył obecnym, czym jest Rada Polonii Świata i jakie spełnia zadania. O smaczny poczęstunek zadbał ZG ZNPwK. Nie zabrakło też symbolicznego mikołajkowego podarunku dla wszystkich. W rolę sympatycznych mikołajek wcieliły się: Dorota Wilk i Teresa Szramek. Dalsza część wieczoru upłynęła pod znakiem ciekawego quizu z nagrodami, związanego z bożonarodzeniowymi tradycjami a przygotowanego przez Monikę Karpińską, prezes Oddziału Hamilton. Zebrani mogli też wylosować upominki specjalnie na tę okazję przygotowane przez prezes Iwonę Malinowską. Nauczyciele kochają „długie Polaków rozmowy”. Tematów nie brakowało. Nie brakowało też wspólnego kolędowania. To był niezwykle udany wieczór, a jego podsumowaniem mogłaby być piękna piosenka Władysława Szpilmana „I tak się trudno rozstać…”

 

Teresa Szramek

Share.

About Author

Comments are closed.